Cervamed.sk

Testovanie potravinovej intolerancie

"Čo je pre niekoho jedlom, môže byť pre druhého jedom" - Lukrecius r.75 pred n.l.

Organizmus môže reagovať na prijímané potraviny a ich zložky negatívnym spôsobom. Veľmi často ide o formu reakcie imunitného systému.

Zriedkavejšou formou je klasická alergická reakcia, za ktorú je zodpovedná tvorba protilátok typu IgE. Táto reakcia vzniká väčšinou skoro po požití potraviny a má pomerne typické príznaky, často veľmi závažné, život ohrozujúce.

Potravinová intolerancia, čiže neznášanlivosť potravín, je III. typom imunitnej reakcie založenej na nadmernej tvorbe IgG protilátok, ktoré s potravinovým antigenom vytvoria zhluky - imunokomplexy. Tieto sa postupne ukladajú v tkanivách rôznych orgánov a spôsobujú zápal a ťažkosti chronického priebehu. Preto príznaky môžu byť rôznorodé a prejaviť sa oneskorene niekoľko hodín až dní po konzumácii.

Hoci potravinová intolerancia nie je priamo život ohrozujúca, jej vplyv by sa nemal nikdy podceňovať. Postihnuté osoby často žijú so symptómami celé roky, niekedy aj celý život.

Čo spôsobuje potravinová intolerancia a ako sa prejavuje?

Potravinová intolerancia môže ovplyvniť takmer každý orgán v našom tele. Obvyklým prejavom sú tráviace ťažkosti, hnačka, zápcha, plynatosť, nafúknuté brucho, ale i opuchy tváre a končatín, keďže telo v takomto prípade zadržiava viac tekutín, následkom môže byť aj gastritída- zápal tela žalúdka.

Ďalšie typické a časté prejavy sú akné, ekzémy, svrbenie pokožky, chronická únava, migréna, problémy s hmotnosťou či už priberanie alebo nízka hmotnosť, bolesti kĺbov. Tiež bola dokázaná súvislosť medzi intoleranciou a poruchami pozornosti a hyperaktivitou, poruchami spánku, úzkosťou, depresiou a autizmom.

Ako sa môžem otestovať na potravinovú intoleranciu?

V našej ambulancii je možné vyšetrenie na potravinovú intoleranciu pomocou testu Food Detective na 59 bežne konzumovaných potravín - vyšetrenie vzorky krvi priamo na ambulancii s následnou okamžitou konzultáciou ohľadom ďalšieho stravovania, zmien v stravovaní. Test s konzultáciou, si môžete objednať online u nás a rýchlo zistiť, či máte intoleranciu na jednu z 59 potravín:

Obilniny pšenica, tvrdá pšenica, kukurica, ovos, ryža, raž, glutén (lepok)
Orechy & strukoviny mandle, kešu, para orechy, vlašské orechy, arašídy, kakaové zrná, strukoviny (hrach, šošovica, fazuľa), sója
Mäso hovädzie, kuracie, jahňacie, bravčové
Ryby Riečne ryby (losos, pstruh), kôrovce (krevety, garnáty, kraby, homáre, mušle) Tuniak, ryby s bielym mäsom (treska, treska škvrnitá, platesa)
Zelenina Brokolica, kapusta, mrkva, zeler, uhorka, pór, paprika (červená, zelená, žltá), zemiaky, paradajky
Ovocie Jablká, čierne ríbezle, grepfruity, melóny (ananásový melón, vodný melón), olivy, pomaranče a citróny, jahody
Iné Vajcia (celé), kravské mlieko, cesnak, zázvor, hríby, čaj, kvasnice

Tiež je možný odber krvi na širšie testovanie 120 alebo 221 potravín - Food Print, kde sa test vyhodnocuje v laboratóriach v Bratislave s použitím ELISA metodiky. Výsledky sú dostupné do 10 dní. Zoznam testovaných potravín nájdete v tomto dokumente.

Ďalšou možnosťou testovania potravinovej intolerancie je Alcat test. Sme odberové miesto a krv sa odosiela do laboratórií v Nemecku. Tu je možnosť rozsiahlejších testov na väčší počet potravín a zložiek potravy, vrátane chemických prísad, liekov. Alcat testing je založený na odlišnej metodike, sleduje reakciu bielych krviniek po kontakte s daným potravinovým antigénom. Bližšie informácie na www.alcat.sk

Cenník

Test Cena Popis
Food Detective 99 € 59 druhov potravín, okamžité výsledky, konzultácia
Food Print 120 299 € 120 druhov potravín, výsledky a konzultácia do 10 dní
Food Print 221 399 € 221 druhov potravín, výsledky a konzultácia do 10 dní

Objednávka testu a konzultácie potravinovej intolerancie Food Detective / Food Print

Prosím vyplňte náš objednávkový formulár a my Vás budeme obratom kontaktovať ohľadom potvrdenia termínu.